Choroba de Quernain’a to schorzenie, które objawia się ostrym bólem nadgarstka i kciuka podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak podnoszenie cięższych przedmiotów, odkręcanie butelek czy nawet podawanie ręki w geście powitania. Mimo że zapalenie ścięgien prostowników ręki – odpowiedzialnych za prostowanie nadgarstka i palców – może obejmować wszystkie sześć przedziałów anatomicznych nadgarstka, to najczęściej dotyczy ono pierwszego przedziału. To właśnie tam przebiegają ścięgna przywodziciela i zginacza krótkiego kciuka.
Objawy choroby de Quernain’a
Choroba de Quernain’a zwykle zaczyna się nagle. Objawia się ostrym bólem po stronie grzbietowej nadgarstka, szczególnie podczas mocniejszego chwytania przedmiotów. Co więcej, jej pojawienie się często wiąże się z długotrwałym przeciążeniem ręki – np. powtarzalnymi ruchami lub utrzymywaniem nadgarstka w jednej pozycji. Choroba de Quernain’a jest szczególnie powszechna u młodych mam, które często trzymają dziecko na rękach.
W efekcie dolegliwości mogą bardzo szybko prowadzić do ograniczenia sprawności dłoni, a nawet uniemożliwić wykonywanie codziennych czynności. Nieleczona choroba de Quernain’a może przejść w postać przewlekłą i wymagać bardziej inwazyjnych metod terapii.
Leczenie choroby de Quernain’a
Leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania schorzenia oraz czasu trwania objawów. Gdy choroba de Quernain’a pojawia się po raz pierwszy, można zastosować leczenie zachowawcze. Najczęściej polega ono na podaniu leku przeciwzapalnego bezpośrednio do objętego zapaleniem przedziału prostowników. Taka forma terapii często przynosi szybką ulgę – nawet w ciągu 24 godzin.
Niestety, przy częstych nawrotach lub braku skuteczności leczenia zachowawczego, konieczna może być interwencja chirurgiczna. W takich przypadkach choroba de Quernain’a wymaga precyzyjnego uwolnienia struktur anatomicznych, by przywrócić pełną sprawność ręki.
Leczenie operacyjne
Zabieg chirurgiczny polega na przecięciu troczka prostowników, czyli twardej tkanki uciskającej obrzęknięte ścięgna w pierwszym przedziale. Dzięki temu dochodzi do ich odbarczenia, co eliminuje ból i przywraca pełną funkcję nadgarstka. Przeciętych tkanek nie zszywa się, co zapobiega nawrotom choroby i nie ogranicza ruchomości ręki.
Co istotne, już po operacji zaleca się szybkie włączanie ręki do codziennych czynności – to sprzyja sprawnemu gojeniu. W większości przypadków leczenie operacyjne choroby de Quernain’a pozwala na pełen powrót do sprawności.
Szwy skórne usuwa się zazwyczaj po około 10 dniach. Powrót do pracy jest możliwy po 2–3 tygodniach, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy oraz tempa rekonwalescencji.