Choroba de Quervain’a objawia się ostrym bólem nadgarstka i kciuka podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak podnoszenie cięższych przedmiotów, odkręcanie butelek czy nawet podawanie ręki w geście powitania. Mimo iż, zapalenie ścięgien prostowników ręki (odpowiedzialnych za prostowanie nadgarstka i palców) może dotykać wszystkich 10 ścięgien znajdujących się 6 przedziałach anatomicznych nadgarstka, to najczęściej jednak dotyczy pierwszego przedziału, w którym biegną ścięgna przywodziciela i zginacza krótkiego kciuka. 

Choroba zwykle ma nagły początek i objawia się ostrym bólem grzbietu nadgarstka w momencie mocniejszego ściskania przedmiotów. Jej wystąpienie związane jest z długotrwałym obciążaniem ręki, wykonywaniem tych samych czynności lub trzymaniem ręki w stałym położeniu (jest bardzo częsta u młodych mam, trzymających dzieci długo na rękach). Bardzo szybko utrudnia lub nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie. 

Sposób leczenia choroby de Quervein’a jest zależny od stopnia zaawansowania oraz czasu trwania dolegliwości. W przypadku, gdy choroba wystąpiła po raz pierwszy możliwe jest leczenie małoinwazyjne, polegające na podaniu leku przeciwzapalnego bezpośrednio do objętego procesem zapalnym przedziału prostowników. Przynosi to szybką (w ciągu 24h) ulgę, jednak ostateczny efekt jest zależny od stanu ścięgien. W przypadku częstych nawrotów choroby lub braku skuteczności leczenia małoinwazyjnego konieczne jest leczenie zabiegowe.

 

Leczenie operacyjne

Chirurgiczne leczenie choroby de Quervain’a polega na operacyjnym uwolnieniu pierwszego przedziału prostowników ręki – przecięciu troczka prostowników, czyli twardej, sztywnej tkanki uciskającej obrzęknięte od stanu zapalnego ścięgna. Przeciętych tkanek nie zszywa się ze sobą co gwarantuje brak nawrotu choroby bez ograniczenia ruchomości kończyny. 

Bezpośrednio po zabiegu operacyjnym zaleca się, by rękę operowaną włączać w wykonywanie codziennych czynności, co gwarantuje sprawniejsze gojenie. 

Szwy skórne ściąga się po około 10 dniach, a powrót do pracy możliwy jest już po 2-3 tygodniach. 

Cennik

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) 2000 zł
Zespół rowka nerwu łokciowego 3000 zł
Palec zatrzaskujący 2000 zł
Operacyjne usuwanie ganglionów 2000 - 2400 zł
Punkcja ganglionu wraz z podaniem leku 650 zł
Choroba de Quervain’a 2000 zł