Zespół rowka nerwu łokciowego (Cubital tunnel syndrome) jest schorzeniem występującym w każdym wieku. Choroba ta może być wynikiem reumatoidalnego zapalenia stawów, może mieć ona również charakter zawodowy. Schorzenie to może pojawić się u każdego pacjenta, którego praca polega na wykonywaniu powtarzalnych czynności np.prace wykończeniowe, pisanie na komputerze lub częste podpieranie się na łokciu. Za jedną z przyczyn w ostatnich latach uznano długotrwałe używanie klawiatury i myszki komputerowej. Wywołują ją również anatomiczne anomalie rozwojowe, a także przerost mięśni zginaczy ręki

Początkowe objawy to utrata czucia w IV-tym i V-tym palcu ręki. Z czasem jednak dolegliwości są na tyle silne, że mogą wybudzać w nocy. Nasilenie objawów pojawia się, gdy kończyna górna jest uniesiona oraz przy czynnościach takich jak mycie naczyń czy kierowanie samochodem. Opuszczenie ręki przynosi ulgę i osłabienie objawów choroby. Leki p/bólowe są całkowicie nieskuteczne w tej chorobie.

Nieleczony zespół rowka nerwu łokciowego prowadzi do uszkodzenia mięśni międzykostnych ręki (odpowiedzialnych za to, że możemy palce złączyć razem) oraz mięśni kłębika. Skutkuje to deformacją ręki i znacznym osłabieniem jej funkcji.

1A6E680E-D3F6-44FB-B9CF-9F9A306F97F5-1536x1027

Dostęp operacyjny – widoczny nerw łokciowy

DSC00055-1536x1027

Dostęp operacyjny

Leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego

Leczenie należy przeprowadzić jak najszybciej, gdyż początkowo zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu są odwracalne. Jeśli objawy występują od dłuższego czasu, może to doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nerwu. Leczenie zachowawcze w postaci leków przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych czy iniekcji okołonerwowych jest często nieskuteczne, gdyż nie eliminuje przyczyny – ucisku na włókna nerwu łokciowego.

Jak wygląda zabieg?

Jedynym skutecznym leczeniem zespołu rowka nerwu łokciowego jest leczenie operacyjne. Zabieg polega na przecięciu tkanek więzadłowych ograniczających nerw od strony łokciowej (wewnętrznej). Z uwagi na możliwość podwichania się nerwu (wyskakiwania z jego naturalnej loży) istnieje konieczność przeniesienia nerwu pod kieszonkę tłuszczową (transpozycja). Umożliwia to poprawę ukrwienia nerwu i jego odbudowę oraz powrót funkcji oraz gwarantuje swobodny ruch nerwu w trakcie zginania łokcia. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Cennik

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) 2000 zł
Zespół rowka nerwu łokciowego 3000 zł
Palec zatrzaskujący 2000 zł
Operacyjne usuwanie ganglionów 2000 - 2400 zł
Punkcja ganglionu wraz z podaniem leku 650 zł
Choroba de Quervain’a 2000 zł