Ganglion (torbiel galaretowata) jest powszechnym schorzeniem stawów objawiającym się charakterystycznym twardym, nieprzesuwalnym względem innych tkanek zgrubieniem występujący w sąsiedztwie stawów. Najczęściej dotyczy stawów nadgarstkowych oraz małych stawów rąk i stóp. Torbiel galaretowata to uszkodzenie torebki stawowej powstające na skutek urazowego uszkodzenia torebki stawowej lub postępujących zmian zwyrodnieniowych. Ganglion nie jest niebezpieczny dla zdrowia, ale może być przyczyną ograniczenia ruchomości stawu, bolesnych podrażnień i zapaleń, oraz wywierać ucisk na sąsiadujące nerwy, przez co może być bardzo dokuczliwy w codziennych czynnościach. Ponadto, długotrwałe utrzymywanie się torbieli przyspiesz progresję zmian zwyrodnieniowych stawów, prowadząc do ich destrukcji.

Czy operacja jest potrzebna?

W ortopedii, jak w każdej dziedzinie medycyny, na początku stosuje się najmniej inwazyjne metody leczenia. Do takich sposobów należą punkcje oraz ostrzykiwanie zmiany z użyciem specjalistycznych leków powodujących obkurczenie torebki stawowej i znaczną redukcję objętości ganglionu.
Procedura zachowawcza jest nie jest bolesna i trwa raptem kilka minut. Polega ona na usunięciu płynu stawowego wypełniającego zmianę za pomocą igły i strzykawki (punkcja) w asyście ultrasonografii, a następnie podaniu specjalnie przygotowanego leku wywołującego obkurczenie się ścian rozciągniętej torebki stawowej.
Według najnowszych doniesień, takie leczenie gwarantuje efektywność bardzo zbliżoną do klasycznego leczenia operacyjnego i definitywnie pomaga w 60-70% przypadków (w zależności od stażu zmiany i lokalizacji).
Procedurę można powtórzyć w razie potrzeby lub w przypadku wieloetapowego leczenia rozległych torbieli galaretowatych.

Gdy leczenie nie pomaga…

W sytuacjach, gdy zmiana w ogóle lub niedostatecznie reaguje na leczenie zachowawcze, konieczna jest bardziej inwazyjna metoda leczenia, jaką jest operacja torbieli galaretowatej. Wykonywana jest ona w znieczuleniu miejscowym i polega na chirurgicznym opracowaniu nabrzmiałej torebki stawowej. Do uzyskania znieczulenia potrzeba około 30 minut. W obłożeniu chirurgicznym pola operacyjnego lekarz stopniowo separuje torbieli od okolicznych tkanek uzyskując ostatecznie guzek o kształcie „balonika”. Następnie specjalnymi nićmi podwiązuje ganglion i odcina odstającą torbiel. W zależności od rozległości zmiany, operacja trwa od 45 do 60 minut.

Postępowanie po leczeniu

Leczenie ganglionu zaczyna się w gabinecie ortopedycznym, a kluczowa jego część odbywa się w domu. Za równo po leczeniu małoinwazyjnym jak i po operacji konieczne jest stosowanie kompresji skóry nad operowanym ganglionem przy użyciu ściągacza elastycznego lub bandaża. Terapię uciskową stosuje się przez okres 3 tygodni po zabiegu, po których wykonuje się kontrolę ultrasonograficzną.

Cennik

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) 2000 zł
Zespół rowka nerwu łokciowego 3000 zł
Palec zatrzaskujący 2000 zł
Operacyjne usuwanie ganglionów 2000 - 2400 zł
Punkcja ganglionu wraz z podaniem leku 650 zł
Choroba de Quervain’a 2000 zł