Usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego

Podczas wykonywania tatuażu i makijażu permanentnego wprowadza się niewielkie ilości kolorowego pigmentu wprost do skóry właściwej. Zdarza się, że to co miało być ozdobą naszego ciała, z czasem przestaje się pacjentom podobać lub jest wykonane nie tak jakby tego chcieli. W takiej sytuacji jedynym wyjściem pozostaje usunięcie niepożądanego „rysunku”.
Do usuwania tatuażu stosuje się najczęściej lasery Q-switch Nd:Yag pracujące na dwóch długościach fal: 1064nm i 532nm(opcja KTP). Ta właściwość fizyczna sprawia, że lasery te pokrywają pełne spektrum zabiegowe – od czarnego po kolorowy tatuaż. Bardzo krótki, bo 1000 razy szybszy od stosowanego w standardowym laserze Nd:Yag, impuls świetlny wywołuje w skórze właściwej gwałtowne podgrzanie barwnika i w efekcie rozbicie go na drobne kawałki. Rozdrobnienie pigmentu ułatwia jego wchłanianie.

Przebieg zabiegu

Zabieg usuwania tatuażu najczęściej wykonuje się znieczuleniu miejscowym, a sama procedura jest bardzo szybko. W zależności od koloru pigmentu terapeuta dobiera odpowiedni typ lasera oraz jego moc, potrzebną do usunięcia barwnika. Po impulsie laserowym na skórze pojawia się białe zabarwienie a sam pigment delikatnie jaśnieje. Barwnik sosowany przy tworzeniu makijażu jest zwykle umieszczany nieco płycej niż ma to miejsce w tatuażu, dlatego jego usuwanie jest dużo łatwiejsze a efekt końcowy osiągany jest znacznie szybciej.
Bezpośrednio po zabiegu skóra, na którą działał laser jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Efekt ten utrzymuje się do kilku godzin od zabiegu.
Do pełnego usunięcia pigmentu w zależności od jego jakości (profesjonalny/amatorski), głębokości na jakiej się znajduje, a także jego koloru (czarny usuwa się najłatwiej), potrzeba od 5 do 10 zabiegów laserowych. W przypadku korekt makijażu permanentnego najistotniejsze jest poddanie się zabiegowi laserowego usuwania jak najszybciej.

Postępowanie pozabiegowe

Poza standardowym postępowaniem po leczeniu laserowym, obejmującym stosowanie blokerów UV oraz ochrony skóry przed światłem słonecznym, konieczne jest niekiedy stosowanie okładów chłodzących (cold-packi) oraz maści np. z dodatkiem bakteriobójczych jonów srebra. Rekonwalescencja nie jest konieczna, a pacjent natychmiast może wrócić do codziennych zajęć.

Cennik

Koszt zabiegu usuwania większych tatuaży (np. pokrywających całe plecy) jest ustalany indywidualnie. Do pełnego efektu kosmetycznego wymagane jest kilka zabiegów laserowych (w zależności od koloru tatuażu).

Pojedyncze znaki 250 zł
Mały (do 5x5cm) 500 zł
Średni (do 10x10cm) 700 zł
Duży (do 15x15cm) 1000 zł