Toksyna botulinowa, zwana jadem kiełbasianym, jest najsilniejszą naturalną toksyną, wytwarzaną przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. W medycynie estetycznej toksynę botulinową stosuje się od ponad 25 lat. Początkowo zaczęto jej używać w neurologii (terapia tików nerwowych i kręczu karku) jak również w okulistyce (leczenie zeza). To właśnie w okulistyce zauważono skutki uboczne jakim było wygładzenie zmarszczek wokół okolic oczu, co następnie przełożyło się na opracowanie protokołów zabiegowych, wykorzystywanych w leczeniu i przeciwdziałaniu powstawania zmarszczek mimicznych.

Działanie toksyny botulinowej powoduje blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów z mięśniami, w rezultacie którego nie dochodzi do skurczów mięśnia, a tym samym pozwala na jego odpoczynek i rozluźnienie. Relaksacja mięśni prowadzi bezpośrednio to stopniowego spłycania lub nawet całkowitej redukcji zmarszczek statycznych (widocznych cały czas) oraz dynamicznych (obecnych podczas ruchów mimicznych twarzy).

Ogromną zaletą zabiegów z użyciem toksyny botulinowej jest ich sprawdzone bezpieczeństwo, szybko widoczne rezultaty, długotrwały efekt działania oraz niski koszt wykonania.

Przebieg zabiegu

Toksyna botulinowa to lek. Z uwagi na konieczność znajomości anatomii oraz fizjologii mięśni, preparat powinien być podawany jest jedynie przez doświadczonego lekarza, który po wykluczeniu przeciwwskazań i dokładnym zaplanowaniu miejsc iniekcji, precyzyjnie wstrzykuje niewielką ilość odpowiednio przygotowanego preparatu bezpośrednio do tkanki mięśniowej.

W tym celu, używa się jednorazowej strzykawki o bardzo cienkiej igle, za sprawą której zabieg jest praktycznie bezbolesny a ślady iniekcji praktycznie niewidoczne.

Czas trwania zabiegu jest krótki (w zależności od ilości leczonych miejsc) i trwa około 5 min.

Początkowe efekty działania zabiegu są widoczne nawet po 48h (u zależności od rodzaju podawanego leku), natomiast pełen efekt widać po upływie 14 dni. Efekty utrzymują się od 4 do 6 miesięcy. Po zabiegu nie jest wymagana żadna rekonwalescencja, a pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych aktywności. 

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są skuteczne zarówno u kobiet jak i mężczyzn, u których zwykle wymagana jest nieco większa dawka leku (większe mięśnie).

 

Gdzie stosujemy botulinę?

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej są doskonałą metodą dla osób, które chcą szybko i skutecznie poradzić sobie ze zmarszczkami mimicznymi, bruksizmem oraz nadpotliwością.  Najczęstsze zastosowanie botuliny to:

W zakresie górnej części twarzy

  • zmarszczki poprzeczne na czole,
  • zmarszczki wokół oczu – „kurze łapki”,
  • zmarszczki pomiędzy brwiami – „lwia zmarszczka”,

Dolna część twarzy;

  • nad górną wargą – „zmarszczki palacza”,
  • brody – „broda brukowana”.

Toksyna botulinowa

1 okolica 500 zł
2 okolice 850 zł
3 okolice 1150 zł
bruksizm 1650 zł
nadpotliwość stopy 2500 zł
nadpotliwość pachy/dłonie 1900 zł
nadpotliwość czoło 1500 zł

Toksyna botulinowa ABO LIQUID

ABO Liquid - plynna toksyna, dziala szybciej w porownaniu z tradycyjna toksyna

1 okolica 600 zł
2 okolice 1150 zł
3 okolice 1400 zł

Toksyna +Jalupro (terapia aminokwasowa)

1 okolica (np. czoło) 600 zł
Czoło + lwia zmarszczka + kurze łapki 1600 zł
Szyja (mezobotoks) 1000 zł

Ze względów praktycznych iniekcje toksyny botulinowej podzielone zostały na wyżej wymienione partie, które uwzględniają podobne zużycie leku, a co ważniejsze uwzględniają rozkład sił i fizjologię mięśni.

Poza standardowym wykorzystaniem toksyny botulinowej z powodzeniem stosuje się ją także leczeniu:

  • nadpotliwości dłoni, stóp i pach,
  • bruksizmu – patologicznego zaciskania i zgrzytania zębami,
  • leczeniu bóli napięciowych i migrenowych,
  • blizn.