Redukcja blizn i rozstępów

Blizny są pozostałościami po gojeniu się ran skóry z wytworzeniem nowych włókien kolagenowych. W zależności od budowy, najprościej dzielimy je na blizny zanikowe – powstające z ubytkiem tkanek i ścieńczeniem skóry oraz blizny przerostowe – grube, twarde i wyraźnie wystające ponad poziom skóry. Wygląd i budowa zmian warunkują dobór odpowiedniego sposobu leczenia.
I tak, blizny przerostowe wymagają przede wszystkim redukcji objętości, a następnie zmiękczenia tkanek, upodabniającego bliznę konsystencją do okolicznej, zdrowej skóry. W dalszych etapach działanie nastawione jest na redukcję widoczności blizny.
W przypadku blizn zanikowych głównym problemem będzie deficyt gęstości skóry pod blizną, stąd całe leczenie będzie skupiać się na stymulacji i odbudowie brakującej tkanki oraz zrównaniu koloru blizny ze zdrową skórą. Specyficzną formą blizn zanikowych są rozstępy, czyli wrzecionowate ubytki skóry, związane z dużymi wahaniami wagi, intensywnym wzrostem lub pojawiające się w trakcie ciąży.

Jak leczymy blizny?

Obecnie rynek medycyny estetycznej zalewany jest różnymi sposobami walki z niedoskonałościami skóry, w tym z bliznami i rozstępami. Do najbardziej sprawdzonych metod należą terapie laserami frakcyjnymi ablacyjnymi, poddawanie skóry działaniu energii fali radiowej (radiofrekwencji), śródskórne podawanie stymulatorów tkankowych, peelingi chemiczne, mezoterapii mikroigłowa (mezopen) oraz stosowanie mechanicznego drenażu limfatycznego (Icoone, Endermologia).

W terapii blizn przerostowych pierwszy wybór zwykle pada na laser ablacyjny. Powoduje on szybkie i głębokie odparowanie tkanek, skutecznie zmniejszając grubość zmiany. Frakcjonowanie (dzielenie) wiązki laserowej lasera ablacyjnego pozwala wyrównać koloryt i spoistość blizny, przybliżając ją wyglądem do tkanki zdrowej.
Leczenie zmian zanikowych jest znacznie trudniejsze, ponieważ wymaga wytworzenia nowych włókien kolagenowych i elastynowych, wpływających na spoistość i gęstość tkanki podskórnej. Jest to proces, który poza zastosowaniem odpowiedniego sposobu leczenia, wymaga czasu. Obecnie najskuteczniejszą terapią w zmianach zanikowych jest radiofrekwencja mikroigłowa (fala radiowa). Powoduje ona zwiększenie ilości włókien kolagenowych i elastynowych poprzez stymulację ciepłem wytwarzanym przez przepływający przez ciało prąd elektryczny. Dodatkowo, poprawę jakości skóry uzyskuje się poprzez jednoczasowy peeling mechaniczny powodowany przez mikroigły, w które wyposażona jest głowica fali radiowej.
Pozytywne efekty osiąga się także stosując śródskórne i podskórne iniekcje stymulatorów tkankowych takich jak Profhilo, Viscoderm Hydrobooster oraz osocze bogatopłytkowe. Terapie te wymagają zastosowania bardzo ścisłych protokołów zabiegowych określających ilość i odstępy czasowe między iniekcjami. Ze względów technicznych wykonywane są one dopiero po bardziej inwazyjnych terapiach laserem ablacyjnym czy falą radiową.
Na końcu warto wspomnieć o wspomaganiu leczenia blizn podciśnieniowym drenażem limfatycznym, który największe znaczenia ma w pierwszej fazie powstawania blizn. Poza redukcją widocznej zmiany, wpływa na stan tkanki podskórnej pod blizną, poprawiając jej mobilność i zapobiega powstawaniu podskórnych zrostów co przekłada się na redukcję charakterystycznego zaciągania skóry na jej powierzchni. Sprawdzoną metodą mobilizacji blizny głębokiej jest masaż podciśnieniowy Icoone Laser Medyczny, który daje rewelacyjnie efekty w terapii blizn pooperacyjnych, np. po cięciu cesarskim. Niezwykle ważne jest, aby terapię blizn czy rostępów rozpocząć możliwie jak najwcześniej, kiedy to procesy regeneracyjne zachodzą najintensywniej a szanse na ich przebudowę są największe. Przybierają one wówczas barwę bladoróżową i są bardzo elastyczne (trwa to ok 6 mcy od momentu pojawienia się ich).
Po wygojeniu blizny i zakończeniu przebudowy, staje się ona jaśniejsza i bardziej sztywna a możliwości przebudowy są ograniczone.

Cennik

Cena zabiegu ustalana indywidualnie, w zależności od rozległości zabiegu

Laser frakcyjny ablacyjny od 300 zł
Mezopen od 650 zł
Radiofrekwencja mikroigłowa od 900 zł