O trądziku

Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną skóry charakteryzująca się występowaniem zmian w postaci wyprysków, zaskórników oraz krostek zapalnych na skórze intensywnie wydzielającej łój (twarz, dekolt, plecy). Przypadłość ta coraz częściej dotyka osoby nie tylko w młodym wieku, ale także i dorosłych. Nie leczona prawidłowo może doprowadzić do powstania przebarwień a także blizn, które trudno usunąć. Ze względu na lokalizację zmian (twarz) oraz przewlekły charakter choroby, niejednokrotnie stanowi poważny problem psychologiczny.
Istnieje wiele czynników warunkujących wystąpienie tej choroby, do których zalicza się: nadmierna aktywność gruczołów łojowych, zaburzenia hormonalne, czynniki genetyczne, zaburzenia flory jelitowej, niewłaściwa pielęgnacja skóry, nieodpowiednia dieta i styl życia. 

Z uwagi na złożony charakter trądziku, nie ma jednego, skutecznego sposobu jego leczenia. Jakiekolwiek zabiegi powinna poprzedzać konsultacja kosmetologiczna, oparta na szerokim wywiadzie medycznym, dzięki któremu można określić przyczynę problemu, ustalić plan terapii oraz wykluczyć ewentualne przeciwskazania. W niektórych przypadkach niezbędna jest współpraca z lekarzem dermatologiem, który w razie potrzeby poszerza diagnostykę o dodatkowe badania. Kompleksowe i indywidualne podejście do pacjenta pozwala osiągnąć najlepsze efekty terapeutyczne. Wybrana metoda leczenia jest uzależniona od stopnia nasilenia się zmian skórnych. Obecnie złotym standardem leczenia aktywnej formy trądziku (zmiany zapalne, wypryski) są terapie laserowe, które pozwalają maksymalnie skrócić czas leczenia, nie dopuszczając do wystąpienia trwałych zmian na skórze (blizny, przebarwienia).

Leczenie

Energia laserowa skutecznie obkurcza poszerzone ujścia gruczołów łojowych (pory), co ogranicza produkcję sebum, zmniejszając łojotok. Ogranicza to namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za wytworzenie stanu zapalnego. W przypadku aktywnych, ropnych zmian stosuje się zabiegi z użyciem głowicy CPL (światło rozproszone), które pozwalają w bardzo krótkim czasie wyciszyć stany zapalne. 

W terapii zmian potrądzikowych, takich jak blizny czy przebarwienia mają zastosowanie takie zabiegi jak: CPL, laser Nd:Yag (neodymowo-yagowy) Q-Switch, laser Er:Yag (erbowo-yagowy), radiofrekfencja mikroigłowa, peeling mikroigłowy (Mezopen) oraz zabiegi kosmetologiczne (m.in. peelingi kwasowe) dobierane indywidualnie do potrzeb skóry.

CPL
Zabiegi CPL (kalibrowane światło pulsacyjne) to jedna z najbardziej nowoczesnych technologii stosowanych w leczeniu trądziku. Światło emitowane przez głowicę CPL jest rozproszone i posiada różne długości fali, dzięki czemu działa na wiele rodzajów zmian skórnych. Terapia CPL nie tylko znacząco ogranicza ilość baterii biorących udział w powstawaniu trądziku, ale również, poprzez stymulację termiczną (podgrzanie tkanek), poprawia kondycję i wygląd skóry. 

Laser Q-switch Nd:Yag

W leczeniu trądziku doskonale sprawdzi się wysokoenergetyczny laser Nd:YAG Q-Switch (1064 nm) o bardzo krótkim czasem trwania impulsu, którym wykonuje się laserowy peeling węglowy, tzw. black doll. Na twarz nakłada się specjalną maseczkę z węglem aktywnym, którą pozostawia się do wyschnięcia a następnie przeprowadza się zabieg polegający na odparowaniu maseczki. Wnikający głęboko w pory węgiel pochłania energię lasera i rozpada się (wybucha). Towarzyszy charakterystyczny dźwięk, przypominający strzelające ziarna popcornu. W efekcie, ujścia gruczołów łojowych obkurczają się, skóra staje się dobrze oczyszczona, bardziej rozświetlona i gładka. Zabieg nie pozostawia śladów i można wykonywać go nawet na krótko przed większymi uroczystościami.

Laser Er:Yag (erbowo-yagowy), frakcyjny
Jest to laser, który emituje falę o długości 2940 nm, która jest pochłaniana przez wodę znajdującą się w głębszych warstwach skóry. Laser powoduje mikrouszkodzenia fragmentów skóry, w postaci pionowych cylindrów, pomiędzy którymi pozostają obszary nieuszkodzonej tkanki. Wytworzenie charakterystycznej „kratki” znacząco przyspiesza proces gojenia. W konsekwencji skóra regeneruje się, produkując nowe włókna kolagenowe. Dochodzi do wyrównania powierzchni skóry, poprawy jej napięcia i elastyczności oraz spłycenia blizn.

Radiofrekwencja mikroigłowa
Jest zabiegiem polegającym na jednoczesnym podgrzaniu głębszych warstwy skóry, dzięki fali radiowej niskiej częstotliwości oraz mikronakłuwaniu skóry za pomocą setek bardzo cienkich, sterylnych igieł. W wyniku podgrzania dochodzi do obkurczenia włókien kolagenowych w skórze i poprawę napięcia skóry. Mikronakłucia wywołują mikrourazy, które skóra uzupełnia nowymi włóknami kolagenowymi. Radiofrekwencja to doskonały przykład synergii działania różnych rodzajów terapii podczas jednego zabiegu, dzięki czemu możemy osiągnąć jeszcze lepsze efekty terapeutyczne w krótkim czasie.

Mezopen

To zabieg polegający na frakcyjnym mikronakłuwaniu skóry za pomocą bardzo cienkich igieł, w które wyposażony jest charakterystyczny „długopis”. Dzięki setkom maleńkich nakłuć, dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych w skórze, skutkiem czego jest pobudzenie produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, wpływających korzystnie na wygląd i jakość tkanek. Efekt zabiegu to napięta i bardziej gładka skóra, zmniejszenie przebarwień oraz rumienia. Podczas zabiegu można wtłaczać do skóry składniki aktywne, dobierane indywidualnie pod potrzeby pacjenta.

Cennik

Konsultacja kosmetologiczna 200 zł
Konsultacja kosmetologiczna z ułożeniem beauty-planu 300 zł
Laserowy peeling węglowy (Black Doll) 400 zł
Głowica CPL 600 zł