Rozświetlona, rozjaśniona i jednolita powierzchnia skóry, bez przebarwień i niedoskonałości, to marzenie wielu osób. Niestety w wyniku ekspozycji na słońce często dochodzi do powstania plam na twarzy. Podpowiadamy, jak usunąć nieestetyczne przebarwienia!

 

Przebarwienia na twarzy po opalaniu – skąd się biorą?

 

W czasie ekspozycji naszego ciała na słońce szkodliwe promienie UV przenikają przez naskórek, gdzie stymulują do działania melanocyty, czyli komórki pigmentacyjne skóry. Przy braku odpowiedniej ochrony skóry oraz nadmiernej ekspozycji na słońce, niektóre z melanocytów mogą ulec trwałym zaburzeniom, przez co w procesie melanogenezy wydzielają duże ilości melaniny. Szczególnie jest to widoczne na twarzy. Miejscowe nagromadzenie melaniny (hiperpigmentacja) prowadzi do powstania plam na skórze. Ryzyko pojawienia się przebarwień po opalaniu zwiększa się w przypadku występowania niektórych chorób
(w związku z nadczynnością nadnerczy lub schorzeniami wątroby) oraz przy zaburzeniach równowagi hormonalnej. Nie zaleca się również opalania przy stosowaniu pewnych leków i kosmetyków (zawierających substancje fotouczulające). Dodatkowo światło słoneczne i wiek są głównymi przyczynami powstawania tzw. plam starczych.

 


Jak się ich pozbyć? Laserowe leczenie przebarwień

 

Najbardziej skutecznym sposobem pozbycia się przebarwień na twarzy jest laseroterapia. Wprowadzenie laserów do dermatologii i medycyny estetycznej zrewolucjonizowało leczenie zaburzeń pigmentacji skóry, które są trudne do usunięcia metodami kosmetycznymi, działającymi wyłącznie na wierzchnich warstwach skóry. Na czym polega laserowe usuwanie przebarwień posłonecznych?

Pod wpływem promieniowania i temperatury melanina jest rozbijana i traci swoje właściwości pigmentacyjne. Kiedy intensywne foto-impulsy są selektywnie wchłaniane przez grupę chromoforów, foto-termiczny proces wywołuje koagulację melaniny
i sprawia, że przebarwienia na skórze zanikają. Krótkie impulsy o wysokiej energii powodują kontrolowane mikrouszkodzenia, które eliminują także przebarwienia w głębszych warstwach skóry. Lasery zaopatrzone są w specjalny system chłodzenia, który redukuje dyskomfort związany z zabiegiem. Nie ma zatem konieczności stosowania znieczulenia. Po zabiegu może wystąpić krótkotrwałe, lekkie zaczerwienienie i obrzęk.

W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, zalecana jest seria 3-5 zabiegów. Efekty są trwałe, trzeba jednak pamiętać, że laser nie eliminuje tendencji do powstawania przebarwień, a jedynie działa na istniejące. Aby zapobiec powstaniu nowych przebarwień zawsze należy unikać nadmiernej lub zbyt częstej ekspozycji na słońce oraz stosować kremy z wysokim filtrem UV.

Laserowe usuwanie przebarwień posłonecznych, wykonywane w Centrum Medycznym Michalak we Wrocławiu, daje o wiele lepsze efekty niż stosowanie kosmetyków rozjaśniających zmiany, peelingów czy mikrodermabrazji, a jednocześnie jest metodą nieinwazyjną i bezpieczną. Zabieg z użyciem lasera pozwala pozbyć się różnych zmian pigmentacyjnych skóry – nie tylko usuwa przebarwienia posłoneczne, ale też pozapalne czy potrądzikowe. Laseroterapia poprzedzona jest konsultacją ze specjalistą, który ocenia przebarwienia, sprawdza czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu oraz dobiera odpowiednią procedurę.