Niechciany lub nieudany tatuaż może spędzać sen z powiek, ponieważ często staje się powodem wstydu i dyskomfortu. Masz ochotę pozbyć się swojego tatuażu? Skorzystaj z metody laserowej!

 

Jak wygląda zabieg usuwania tatuażu?

Wykonanie tatuażu na skórze to poważna decyzja, która powinna być przemyślana. Niestety około połowa osób żałuje później tego kroku. Stąd duże zapotrzebowanie na zabiegi usuwania tatuażu. Obecnie można skutecznie i bezpiecznie usunąć właściwie każdy tatuaż, dzięki wykorzystaniu lasera z odpowiednią głowicą.

Laser do usuwania tatuażu emituje impulsy świetlne o bardzo dużej mocy i bardzo krótkim czasie trwania. W zależności od długości fali światło lasera działa selektywnie na komórki zawierające barwnik, podczas gdy reszta skóry jest dla urządzenia „niewidoczna”. W ten sposób energia lasera precyzyjnie usuwa pigment ze skóry. Barwnik zawarty w komórce dostaje się do przestrzeni międzykomórkowej i jest wydalany poprzez układ limfatyczny. Bezpośrednio po zabiegu obszar poddany działaniu lasera staje się biały, a następnie pojawia się zaczerwienienie i obrzęk. Po zakończeniu całej procedury, aby ukoić skórę stosowany jest okład z lodu oraz maść, a potem przykłada się opatrunek.

Z każdą sesją laseroterapii tatuaż staje się bledszy i mniej widoczny. Liczba zabiegów potrzebnych dla osiągnięcia satysfakcjonującego efektu uzależniona jest od wielkości tatuażu oraz ilości i koloru pigmentu znajdującego się pod skórą. Paradoksalnie im ciemniejszy barwnik, tym łatwiej go usunąć. Najtrudniejsze do usunięcia są kolory jasne, takie jak żółty, pomarańczowy, różowy czy błękitny. Z reguły tatuaże starsze usuwają się szybciej. Odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami nie może być krótszy niż cztery tygodnie. Jest to czas konieczny do prawidłowego wchłonięcia się rozbitego barwnika.

 

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu występują nieznaczne uszkodzenia naskórka, które są powierzchowne i szybko się goją. Miejsce poddane zabiegowi należy smarować maścią wskazaną przez lekarza i utrzymywać skórę w czystości. Skórę przemywamy wodą z mydłem i delikatnie osuszamy ręcznikiem. Nie wolno próbować zrywać strupków, gdyż grozi to powstaniem blizny. Do czasu zagojenia się skóry nie można korzystać z sauny, basenu i solarium, a także nie powinno się opalać naturalnymi promieniami słonecznymi. Zalecane jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Przez okres od kilku do kilkunastu dni (zależnie od tempa gojenia się skóry) wskazane jest unikanie wysiłku fizycznego i długiego moczenia obszaru poddanego laseroterapii.

 

Czy laserowe usuwanie tatuażu boli?

Zabiegi laserowego usuwania tatuażu nie są przyjemne, jednak trwają dość krótko, a przy tym pozwalają uzyskać bardzo dobre rezultaty i całkowicie pozbyć się wzoru, który przestał nam się podobać lub został źle wykonany. Bardziej bolesne jest wykonanie tatuażu. U osób mało odpornych na ból lub w przypadku usuwania tatuażu z bardzo wrażliwych miejsc, używane jest znieczulenie w formie kremu, który nakłada się przed zabiegiem.

 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

 

Choć laseroterapia to najskuteczniejszy sposób na usunięcie niechcianego tatuażu, nie zawsze można skorzystać z tej metody.

Przeciwwskazania do zastosowania lasera to m.in.:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • choroby nowotworowe,
  • cukrzyca,
  • skłonność do powstawania blizn,
  • infekcje skórne w miejscu tatuażu,
  • przyjmowanie leków i innych specyfików fotouczulających.

 

Podczas konsultacji lekarz przeprowadza wywiad medyczny, który pozwala podjąć decyzję o kwalifikacji do zabiegu.

 

W Centrum Medycznym Michalak we Wrocławiu zajmujemy się likwidacją tatuaży najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą laserową. Usuwamy tatuaże czarne, ciemnoniebieskie oraz kolorowe. Koszt pojedynczego zabiegu ustalany jest indywidualnie
i zależy przede wszystkim od wielkości tatuażu. Zapraszamy do umówienia się na konsultację.