Szerokie spektrum działania

Zabiegi z użyciem lasera to obecnie jedno z najpopularniejszych zagadnień związanych z medycyną estetyczną. Technologia laserowa jest stosowana między innymi do odmładzania skóry, zamykania naczyń i usuwania różnego rodzaju zmian. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze względu na wiele możliwości zastosowania, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i doskonałe efekty zabiegów.

Jak działa laser?

Laser emituje światło o szczególnych właściwościach, wpływających na procesy tkankowe, zależnie od długości fali, użytej mocy, czasu naświetlania, liczby zabiegów w serii i częstotliwości impulsów promieniowania. Jest to specyficzny rodzaj światła o skupionej, równoległej wiązce. Miejsce, intensywność i czas trwania impulsu są ściśle kontrolowane. Światło lasera działające na skórę zawsze skutkuje jednym efektem – termicznym zniszczeniem obszaru, na który działa (na poziomie mikroskopijnym) i jednocześnie uruchomieniem procesu naprawczego. Podczas zabiegu skóra może boleć lub piec, dlatego lekarz zazwyczaj przedtem stosuje znieczulenie miejscowe w postaci specjalnego kremu i chłodzi skórę w trakcie zabiegu. Moc lasera doprowadza do pobudzenia organizmu do samoregeneracji i wspomaga produkcję nowego kolagenu, a w konsekwencji dochodzi do odnowy skóry. To daje mnóstwo możliwości wykorzystania lasera do poprawiania urody.

Największe możliwości daje laser z modułowym systemem wymiennych głowic, oferujący pełną elastyczność w planowaniu i przeprowadzaniu różnych procedur zabiegowych, gwarantując przy tym skuteczne rezultaty i dbając o maksymalny komfort pacjenta.

Używanie różnych typów laserów i poszczególnych głowic wynika między innymi z faktu, że niektóre długości światła są lepiej wychwytywane przez melaninę (barwnik w skórze, włosach i tęczówkach oczu), inne przez hemoglobinę (barwnik krwi), a jeszcze inne przez wodę (dzięki temu odparowywane są warstwy skóry). Lekarz dobiera odpowiednie urządzenie i parametry w zależności od potrzeb pacjenta.

Laser jest wykorzystywany w wielu zabiegach medycyny estetycznej, m.in. do: trwałej epilacji (pozbawienie skóry owłosienia), odmładzania skóry i redukcji zmarszczek, usuwania przebarwień (w tym tatuaży i makijażu permanentnego), likwidacji rozstępów, zamykania naczyń krwionośnych, leczenia trądziku, zwalczania nadpotliwości, a nawet terapii grzybicy paznokci.

Skuteczność lasera

Skuteczność zabiegu z użyciem lasera zależy od rodzaju problemu pacjenta. Najszybciej znikają zmiany powierzchowne, czyli takie, które zlokalizowane są w naskórku. Zdarzają się przypadki, że satysfakcjonujące rezultaty uzyskiwane są już po jednym zabiegu, jednak najczęściej potrzebna jest cała seria. Ogromnym atutem dla pacjentów jest to, że pierwsze efekty są widoczne po około 14 dniach od zabiegu.

Przykładem najnowocześniejszego i najbardziej uniwersalnego urządzenia tego typu jest laser XLase Plus, który zapewnia wiele rozwiązań estetycznych. Zabiegi z wykorzystaniem tej aparatury dostępnej są w naszym gabinecie medycyny estetycznej we Wrocławiu. Warto pamiętać, że terapie laserowe można łączyć ze sobą oraz dodawać do nich zabiegi wspierające wykonywane innymi metodami niż laseroterapia.