Żylaki to nie choroba sama w sobie, ale objaw, który może mieć różne przyczyny. Często spotykaną postacią żylaków są żylaki kończyn dolnych, utrudniające odpływ krwi z układu żylnego nogi. Są one objawem przewlekłej choroby żylnej. Niestety nie wszystkie przyczyny żylaków można wyeliminować, natomiast w miarę możliwości trzeba im przeciwdziałać i z pewnością warto podjąć walkę z żylakami w trosce o zdrowie i komfort swojego życia.

 

Skleroterapia, czyli nowoczesny sposób leczenia żylaków


Skleroterapia, inaczej obliteracja lub ostrzykiwanie żylaków, to niechirurgiczna metoda leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, której objawem są m.in. żylaki, żyły siateczkowate i teleangiektazje. Istotą zabiegu skleroterapii jest redukcja przepływu krwi w naczyniu przy zastosowaniu środków chemicznych. Do tego celu wykorzystuje się różne substancje czynne, stężenia preparatów i techniki ich podawania.

Zabieg polega na wprowadzeniu do światła naczynia specjalnych preparatów, które powodują obkurczenie się ściany naczynia i miejscowy, kontrolowany stan zapalny, którego efektem jest zamknięcie naczynia. Naczynie przestaje być widoczne. Zmienione chorobowo miejsca nakłuwa się od kilku do kilkunastu razy. Preparat wprowadzany jest w postaci roztworu lub piany. Pierwszy sposób stosuje się przy drobnych żylakach i pajączkach, natomiast piana jest lepszym rozwiązaniem w przypadku większych naczyń krwionośnych.

 

Od razu po zabiegu na nogi zakładane są pończochy uciskowe, które należy nosić przez 7 dni. Bezpośrednio po zabiegu zalecany jest około godzinny spacer. Przez najbliższe 4 tygodnie należy unikać długotrwałej pozycji siedzącej lub stojącej, a także wysokich temperatur, gorących kąpieli i opalania się.

 

Kto może skorzystać ze skleroterapii?

 

Zabieg skleroterapii jest dedykowany głównie dla pacjentów we wczesnych fazach rozwoju żylaków. Najczęściej ta metoda jest wykorzystywana w leczeniu drobnych żylaków i śródskórnych pajączków naczyniowych, ale specjalista jest w stanie dobrać odpowiednie i bezpieczne stężenie leku w zależności od naczynia. Oznacza to, że w naszej klinice można za pomocą skleroterapii zamknąć zarówno bardzo drobne naczynia (teleangiektazje), jak i wielkie, poszerzone naczynia powierzchniowe. Przed zabiegiem przeprowadzany jest wywiad z pacjentem w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zastosowania tej metody. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia skleroterapii są m.in.: ciąża i okres laktacji, poważna choroba ogólnoustrojowa, nowotwór, zakrzepica kończyn dolnych oraz wada serca.

 

Skleroterapia a tradycyjna operacja żylaków

 

Skleroterapia przeprowadzana jest przy użyciu bardzo cienkich igieł, dzięki czemu zabieg jest niemal bezbolesny. Niezwykle istotne jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnej operacji żylaków, taki zabieg nie wymaga znieczulenia, nie uszkadza tkanek i trwa znacznie krócej. Po zabiegu pacjent może bez problemu wrócić do codziennych czynności.

 

Skleroterapia to skuteczny, małoinwazyjny i szybki sposób leczenia żylaków. Chcesz wiedzieć więcej na temat tej formy leczenia żylaków, jak również innych zmian naczyń krwionośnych? Zapraszamy do zapoznania się z zabiegiem jakim jest skleroterapia w Centrum Medycznym Michalak we Wrocławiu.