Botoks znalazł szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Substancja stosowana jest między innymi w celu złagodzenia zmarszczek mimicznych. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat właściwości botoksu? Czy zabiegi z jego użyciem wiążą się z jakimś ryzykiem?

Czym jest botoks?

Botoks, czyli toksyna botulinowa (zwana jadem kiełbasianym), jest jedną z najsilniejszych naturalnych trucizn, wytwarzaną przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum, która w niewielkich dawkach stosowana jest w neurologii, dermatologii i medycynie estetycznej. Nazwa tej substancji sprawia, że wielu pacjentów obawia się zabiegów z jej użyciem. W większości przypadków wątpliwości nie mają jednak uzasadnienia. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej są bezpieczne i małoinwazyjne, pod warunkiem, że poważnie podejdziemy do kwestii przeciwwskazań i poinformujemy lekarza o wcześniejszych zabiegach chirurgicznych, wszystkich chorobach i obecnie przyjmowanych lekach.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Osoby zainteresowane zastosowaniem botoksu powinny mieć na uwadze, że zabiegi z użyciem toksyny botulinowej może wykonywać jedynie wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej. Preparaty zawierające toksynę botulinową są dostępne na receptę. Aby bezpiecznie je podawać, trzeba posiadać wiedzą zdobytą m.in. na studiach i odbyć specjalną praktykę. Poza tym lekarz powinien wcześniej przeprowadzić wywiad medyczny z pacjentem, aby sprawdzić czy nie ma ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

Dla kogo botoks?

Zabiegi polegające na wstrzyknięciu botoksu przeznaczone są dla osób, które chciałyby pozbyć się oznak starzenia i zmarszczek mimicznych, tak aby twarz nabrała młodego, pogodnego wyglądu.

Wskazaniami w tym przypadku są:

  • zmarszczki palacza,
  • opadające kąciki ust,
  • lwie zmarszczki,
  • kurze łapki,
  • zmarszczki na dolnej powiece oka,
  • utrata jędrności szyi.

Nie ma jednego uniwersalnego schematu podawania toksyny botulinowej. Korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia lekarz ustala wskazania i przeciwwskazania do zabiegu, biorąc pod uwagę siłę mięśni, asymetrie itd. Ponadto botoks znakomicie sprawdza się w leczeniu nadpotliwość dłoni, stóp i pach, a także w korygowaniu blizn.

Przeciwwskazania

Mimo tego, że profesjonalnie przeprowadzane zabiegi z botoksem są bezpieczne, to nie mogą być stosowane u wszystkich, podobnie jak inne metody oferowane przez współczesną medycynę estetyczną. Do przeciwwskazań należą: ciąża oraz okres karmienia piersią, czynna opryszczka, zakażenia w obrębie skóry, nowotwory, choroby autoimmunologiczne, przewlekłe poważne choroby układu sercowo-naczyniowego oraz przyjmowanie leków zmieniających krzepliwość krwi.

 

W naszej klinice medycyny estetycznej we Wrocławiu oferujemy wiele zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Pomagamy pacjentom stosując botoks w okolicach sprawdzonych i bezpiecznych, bezwzględnie przestrzegając przeciwwskazań. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą niwelowania zmarszczek na twarzy, szyi i dekolcie czy skutecznej walki z nadpotliwością.