Nadpotliwość utrudnia Ci życie? Twoim problem jest pocenie się stóp, dłoni i pach, nie tylko podczas aktywności fizycznej lub stresującej sytuacji, ale także w normalnych, komfortowych warunkach? Dostępne w sklepach standardowe środki okazują się nieskuteczne? Postaw na zdecydowanie efektywniejsze działanie – z wykorzystaniem toksyny botulinowej.

 

Czym jest nadpotliwość?

Pocenie się jest naturalnych mechanizmem fizjologicznych, biorącym udział w termoregulacji, czyli pozwalającym utrzymać prawidłową temperaturę ciała i zapobiegającym przegrzaniu organizmu. Niestety wiele osób ma problem z nadmierną potliwości, która polega na tym, że gruczoły wydzielają pot w ilości znacznie przewyższającej ilość konieczną do kontrolowania temperatury ciała. Dotyczy to zwłaszcza stóp, dłoni i pach, gdyż w tych partiach ciała znajduje się najwięcej gruczołów potowych. Nadmierna potliwość utrudnia wykonywanie zwykłych, codziennych czynności i może być przyczyną kłopotliwych sytuacji w życiu zawodowym i towarzyskim. Jak sobie prowadzić z tym problemem? Obecnie najskuteczniejszym i najwygodniejszym sposobem walki z nadpotliwością jest jej miejscowe ograniczenie poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej.

 

Na czym polega zabieg na nadpotliwość?

 

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową polega na wykonywaniu zastrzyków z niewielką objętością preparatu. Botoks blokuje impulsy nerwowe docierające do gruczołów potowych, hamując w ten sposób nadmierne wydzielanie potu. Zabieg dostosowywany jest do potrzeb pacjenta, wprowadzając toksynę botulinową w najbardziej wymagające obszary. Cała procedura nie trwa długo – zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Efektem zabiegu jest zlikwidowanie problemu nadmiernego pocenia się w określonych obszarach ciała oraz ogólna poprawa komfortu życia. Rezultaty leczenia nadpotliwości botoksem zauważalne są kilka dni po zabiegu i utrzymują się przez około 6-12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe, zastępujące te wcześniej zablokowane. Kolejna sesja leczenia nadpotliwości może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej. Bezpośrednio po zabiegu możliwe jest miejscowe zaczerwienienie skóry i niewielkie ranki po nakłuciach, które ustępują samoistnie. W dniu zabiegu należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków na skórę. Natomiast zalecenia pozabiegowe obejmują przede wszystkim rezygnację z solarium i sauny przez kilka tygodni po zabiegu, a także unikanie podrażnień skóry.

 

Zalety leczenia nadpotliwości toksyną botulinową to m.in.:

  • możliwość leczenia nadpotliwości dotyczącej dowolnego obszaru ciała (zwłaszcza nadpotliwości stóp, dłoni, pach i twarzy),
  • mała inwazyjność zabiegu (wysokie bezpieczeństwo i znikome ryzyko powikłań),
  • niewielka bolesność zabiegu,
  • możliwość powtarzania zabiegu.

 

Ważne! Zabieg nie prowadzi do zaburzeń termoregulacji organizmu, gdyż blokowana jest jedynie część występujących w skórze gruczołów potowych, a na całym ciele człowiek ma ich w sumie 1,6-5 mln.

 

Zmagasz się z nadmierną potliwością stóp, dłoni lub pach? Dzięki zabiegowi z toksyną botulinową przestaniesz już borykać się z problemem nadpotliwości, poprawisz jakość swojego życia, będziesz czuć się pewnie i świeżo w każdej sytuacji. Zapraszamy do kontaktu, aby umówić konsultację w Centrum Medycznym Michalak we Wrocławiu.