mezoterapia

Mezoterapia to zabieg cieszący się coraz większą popularnością. Wykonuje się go w gabinetach medycyny estetycznej przez doświadczonych specjalistów. W ostatnim czasie sporo się mówi na jego temat, niemniej jednak nie wszystkie informacje są prawdziwe. Wokół tematu narosło naprawdę wiele mitów. Jeśli zatem, chcesz uzyskać konkretne informacje, to zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. Dowiesz się:

  • na czym polega zabieg mezoterapii,
  • jakie efekty daje zabieg,
  • jakie rodzaje mezoterapii wyróżniamy,
  • ile kosztuje jednorazowy zabieg.

Na czym polega zabieg mezoterapii?

Mezoterapia to zabieg, polegający na wstrzyknięciu bezpośrednio do skóry odpowiedniego preparatu, który zawiera substancje odżywcze, regenerujące albo lecznicze. W zależności od potrzeb, aktywnymi składnikami mogą być: witaminy, kwasy organiczne, wyciągi roślinne, kofeina, oligoelementy, kwas hialuronowy, czy związki z grupy glikozaminoglukanów.

Obecnie, mezoterapia to podstawa wielu kuracji, a efekty jej działań są zdumiewające. Zabieg ten znajduje się w ofercie coraz większej ilości gabinetów medycyny estetycznej. Warto podkreślić, że mimo tego, iż nie jest to zabieg chirurgiczny, to wykonują go jedynie osoby z odpowiednim przygotowaniem medycznym – dermatolodzy, lekarze medycyny estetycznej, czasami również chirurdzy i ortopedzi. Przeprowadzenie tego procesu wymaga szczegółowej wiedzy na temat budowy skóry, ludzkiej anatomii oraz oczywiście precyzji i orientacji w dawkowaniu preparatu.

Jakie efekty daje mezoterapia?

Mezoterapia to zabieg, który daje widoczne efekty. Skóra po nim jest wyraźnie zregenerowana, nawilżona oraz wygląda dużo młodziej. Zabieg można wykonać w każdej porze roku, jednak największą popularnością cieszy się tuż po zimie. Mezoterapia to skuteczny sposób na piękny, zdrowy i młody wygląd. Same kremy, balsamy i kosmetyki do ciała nie są wystarczający, by zagwarantować skórze jędrność i rozjaśnienie.

Jednak zabieg ten kojarzy się przede wszystkim z medycyną estetyczną, gdzie wykonywana jest zarówno w celach profilaktycznych, leczenia niektórych zmian skórnych, czy wreszcie by zmniejszyć skutki upływającego czasu. Kiedy zastosować mezoterapię i jakie są główne wskazania do tego zabiegu? Otóż warto zastanowić się nad nim w przypadku następujących zmian skórnych:

  • drobne zmarszczki na twarzy, szyi, dekolcie;
  • trądzik i blizny potrądzikowe;
  • zwiotczała, odwodniona skóra twarzy i ciała;
  • cellulit;
  • rozstępy;
  • wypadanie włosów.

Co leczy mezoterapia?

Zabiegi oprócz funkcji estetycznej, posiadają również zastosowanie w medycynie. Jakie są wskazania do zabiegów?Lekarze wymieniają następujące dolegliwości:

  • nerwobóle,
  • nadmierne napięcie mięśniowe,
  • schorzenia degeneracyjne stawów,
  • urazy powstałe na skutek uprawiania sportów.

Rodzaje mezoterapii:

Każdy zabieg mezoterapii posiada kilka odmian. Każda z nich polega na wprowadzeniu odpowiedniego preparatu do skóry właściwej. Należy jednak podkreślić, że istnieją różne metody. Są one uzależnione od konkretnego przypadku. Wyróżniamy proces mezoterapii igłowej oraz bezigłowej.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa polega na wprowadzeniu substancji aktywnych w głąb skóry.Używa się do tego celu niezwykle cienkich igieł. Sam proces wykonywany jest specjalistycznymi urządzeniami, takimi jak: pistolety do mezoterapii (ustawia się w nich precyzyjnie głębokość wstrzyknięcia oraz wielkość jednorazowej dawki preparatu),rollery do mezoterapii (wałek pokryty dużą ilością igieł). Preparat podany w taki sposób, nie powoduje obciążenia nerek oraz wątroby. Dodatkowo, mikronakłucia działają na skórę w taki sposób, że pobudzają ją do samoregeneracji. Sam zabieg może powodować lekki dyskomfort, dlatego zaleca się zastosowanie kremu znieczulającego, pół godziny przed jego przeprowadzeniem. Zabieg trwa około godziny. Po wprowadzeniu substancji aktywnych do skóry, wykonuje się specjalny masaż, dzięki któremu są one aktywnie rozprowadzane wewnątrz. Zmniejsza on również ryzyko ewentualnych obrzęków. Po zabiegu mogą pojawić się drobne krwiaki, dlatego też powinno się zostać w domu przez dwa, trzy dni. Pierwsze efekty mezoterapii widoczne są po jednym zabiegu. Należy mieć jednak świadomość, że odpowiedni rezultat wymaga przeprowadzenia całej serii zabiegów (w zależności od problemu, przynajmniej trzy razy należy powtórzyć proces).

Mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa polega na wprowadzaniu aktywnych substancji pod skórę metodą elektroporacji. Przeprowadza się ją przy użyciu urządzeń wytwarzających prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Prąd zwiększa przepuszczalność błon komórkowych na krótki okres czasu. Tym samym, kanały hydrofilowe (znajdujące się w błonach komórkowych)otwierają się i preparat aktywny dociera w konkretne miejsce.Zabieg mezoterapii bezigłowej jest bezbolesny, odczuwa się go jako lekkie mrowienie. Co istotne, jego efekty są równie skuteczne, co w przypadku mezoterapii igłowej. W zależności od problemu,należy wykonać od 5 do 10 zabiegów.

Sonoforeza, a więc proces przenikania aktywnych substancji za pomocą ultradźwięków, również uważany jest za odmianę mezoterapii bezigłowej. Zdania na temat skuteczności tego zabiegu są jednak podzielone. Część ekspertów jest zdania, że podczas sonoforezy, stężenie substancji aktywnych jest mniejsze niż podczas tradycyjnej mezoterapii bezigłowej, a tym samym efekty są słabsze.

Jakich preparatów używa się do zabiegów mezoterapii?

Do zabiegów mezoterapii używa się kilku substancji. Jakich? To jest uzależnione od konkretnych przypadków i od potrzeb.Na ogół, witaminy łączy się z kwasem hialuronowym albo z solami mineralnymi, z domieszką np. antyoksydantów czy środków nawilżających.

Na wstępie, lekarz musi zdiagnozować problem. W dalszej kolejności decyduje on o tym, jakich substancji trzeba użyć do zabiegu, a tym samym ustala skład preparatu, który zostanie wstrzyknięty.

W celu najskuteczniejszego działania mezoterapii, poleca się wykonanie badania skóry (tzw. check-up). Wówczas sprawdza się nawilżenie, natłuszczenie, przebarwienia, stopień wrażliwości. Przed badaniem przeprowadza się dokładny wywiad. Pytania dotyczą m.in. czasu przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, na powietrzu, sposobu odżywiania się itd. Na podstawie badania, wywiadu oraz diagnozy problemu, lekarz uzyskuje konkretne informacje i wie, jakich preparatów potrzebuje skóra.

Mezoterapia na łysienie?

Mezoterapia jest skuteczna w leczeniu łysienia androgenowego (o podłożu hormonalnym) zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jak wygląda zabieg? Igła wprowadza odpowiednie substancje do mieszka włosowego, pobudzając jego wzrost. Należy podkreślić, że leczyć można wyłącznie istniejące mieszki (w przypadku zaniku mieszków, nie da się nic zrobić). Tym samym, na zabieg powinny się zgłaszać osoby, u których dopiero co zaczyna się proces łysienia, a więc trzydziestolatkowie.

Przeciwwskazania do mezoterapii

Mazoterapia igłowa nie może być wykonywana w przypadku: alergii, ciąży i karmienia piersią oraz podczas menstruacji. Przeciwwskazaniem są również: cukrzyca, opryszczka, infekcje i stany zapalne skóry, skłonności do blizn i zwłóknień, nowotwory, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Mezoterapia bezigłowa nie może być przeprowadzana u kobiety w ciąży, u osób posiadających rozrusznik serca lub metalowe elementy w ciele; u chorych na epilepsję, choroby żył, stany zapalne; w przypadku nadwrażliwości skóry.

Każdy w wyżej wymienionych punktów stanowi ewidentną przeszkodę do poddania się zabiegowi mezoterpii.

Ile kosztuje mezoterapia?

Koszt mezoterapii jest uzależniony od kilku względów. Ceny zabiegu zależą od metody na jaką się zdecydujemy oraz od obszaru ciała, jaki jest poddany procesowi.