Wygładzanie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową to zabieg szczególnie polecany osobom z bardzo żywą mimiką twarzy. Dzięki niemu zmarszczki stają się mniej widoczne i twarz wygląda kilka lat młodziej. To obecnie jedna z najskuteczniejszych terapii przeciwzmarszczkowych.

Botoks – jak działa na zmarszczki mimiczne?

Wstrzykiwanie toksyny botulinowej jest najpopularniejszym sposobem redukcji zmarszczek wywołanych przez skurcze mięśni. Na czym polega ta metoda? Toksyna botulinowa jest aplikowana na oczyszczoną skórę za pomocą jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą, która umożliwia dotarcie substancji czynnej w ściśle określone miejsce. Substancja podana precyzyjnie w wybrane miejsce zabiegowe powoduje zaburzenie przekazywania impulsów nerwowych do mięśni. Mięśnie ulegają rozluźnieniu, rysy stają się łagodniejsze a zmarszczki wygładzają się. Proces ten widoczny jest na skórze po kilku dniach od podania preparatu.

Przy użyciu botoksu lekarz może zlikwidować m.in.:

 • zmarszczki na czole – zarówno poprzeczne na środku czoła, jak i pionowe pomiędzy łukami brwiowymi (tzw. lwie zmarszczki);
 • zmarszczki w zewnętrznych kącikach oka (tzw. kurze łapki);
 • zmarszczki dolnej powieki oka;
 • zmarszczki nad górną wargą (tzw. zmarszczki palacza);
 • opadające kąciki ust.

Jaki efekt można osiągnąć?

Toksyna botulinowa powoduje rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek i działa jedynie w miejscu, w które jest wstrzyknięta. Pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. Oznacza to, że ostrzyknięte zmarszczki zostają wygładzone i nie pogłębiają się, ale nie ma efektu „zamrożenia” mimiki twarzy.

Rezultaty tego zabiegu utrzymują się do kilku miesięcy. Jest to kwestia indywidualna, która zależy od organizmu, wieku i stanu skóry. Czynność mięśni mimicznych powraca stopniowo. Zabieg można powtarzać co 3-6 miesięcy. Zależy to od oczekiwań estetycznych pacjenta.

Najlepsze efekty można uzyskać wykorzystując zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej  jako profilaktykę tworzenia się zmarszczek, czyli działanie w momencie, gdy nie są jeszcze wyraźnie widoczne. U osób dojrzałych, w przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych, może być wskazane uzupełnienie zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym. Głęboko utrwalone zmarszczki nie wygładzą się całkowicie po zabiegu z botuliną.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • nadwrażliwość na składniki preparatu,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • rozległe uszkodzenia skóry lub infekcje skóry w miejscu podania preparatu,
 • stosowanie niektórych leków (głównie zażywanie antybiotyków aminoglikozydowych lub leków rozkurczowych).

 

Usuwanie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową to metoda sprawdzona i bezpieczna, jeżeli zabieg jest wykonywany przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. W Centrum Medycznym Michalak stosujemy tylko preparaty najwyższej jakości. Dokładna ilość preparatu i miejsca jego podania są dobierane indywidualnie przez specjalistę, aby uzyskać najlepszy i najbardziej naturalny efekt.