Przebarwienia na twarzy dla wielu osób stanowią poważny problem estetyczny. Możemy dokładać wszelkich starań, aby twarz wyglądała zawsze zdrowo i świeżo, ale niestety zmiany takie jak przebarwienia są bardzo trudne do zlikwidowania domowymi metodami. Skąd biorą się przebarwienia na twarzy i jak je usunąć?

Co jest przyczyną przebarwień na twarzy?

Ciemnobrązowe lub brunatne przebarwienia na twarzy kojarzą się najczęściej ze zbyt długim przebywaniem na słońcu w okresie letnim i słabą ochroną skóry. Wynika to z faktu, iż promienie słoneczne aktywują pracę melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za wydzielanie melaniny, czyli barwnika skóry. Plamy na skórze są objawem ich zaburzonego działania – na przykład wskutek ich nadmiernej reaktywności lub nagromadzenia się dużej ilości w niektórych partiach ciała. Im częstsza i dłuższa ekspozycja na promieniowanie UV, tym większe prawdopodobieństwo powstania plam na skórze.

Plamy mogą pojawić się nie tylko na twarzy, ale także na dekolcie i ramionach. Słońce to jedna z głównych, jednak nie jedyna  przyczyna problemu. Pojawianie się przebarwień na skórze może świadczyć o kłopotach ze zdrowiem: chorobach skóry czy schorzeniach narządów wewnętrznych, które ujawniają się właśnie m.in. poprzez różne zmiany skórne (nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, jajników lub nadnerczy). Istnieje jeszcze kilka innych czynników powodujących powstawanie plam, jak np. zaburzenia hormonalne w czasie ciąży lub w okresie menopauzy, stosowanie antykoncepcji hormonalnej czy stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Inną kategorią powstawania nieestetycznych plam na twarzy są przebarwienia i blizny po trądziku – zwykle jest to efekt rozdrapywania wyprysków lub trudnego gojenia się zmian.

Przebarwienia to problem natury estetycznej dotyczący niemal wszystkich osób, ale u niektórych takie zmiany skórne uwidaczniają się zdecydowanie częściej i bardziej rzucają się w oczy, a w dodatku z wiekiem pojawia się ich coraz więcej. Jak sobie z nimi radzić?

Sposoby usuwania przebarwień

Powszechne występowanie plam na twarzy nie oznacza, że musimy je zaakceptować. Mamy kilka sposobów na to, aby się ich pozbyć. Można zacząć od wypróbowania domowych metod (regularne złuszczanie naskórka, a także maseczki z ogórka, cytryny i sody oczyszczonej) oraz profesjonalnych preparatów kosmetycznych. Można je stosować jednocześnie z zabiegami u kosmetyczki. Przy mniejszych, powierzchownych i w miarę świeżysz plamach te sposoby poradzą sobie całkiem dobrze, ale niekiedy nawet intensywne oczyszczanie i pielęgnacja mogą nie wystarczyć. Na szczęście dzięki nowoczesnej medycynie estetycznej możemy w znacznym stopniu zniwelować widoczność najtrudniejszych przebarwień, albo całkowicie je usunąć. W szczególności polecane są zabiegi usuwania przebarwień przy użyciu lasera. Laser działa nie na powierzchni, a w głębszych warstwach skóry – stąd skuteczność w zwalczaniu wszelkich rodzajów przebarwień. Metoda ta bazuje na absorpcji światła o długości odpowiadającej położeniu komórek zawierających barwnik (możliwe jest wówczas kontrolowane uszkodzenie melanocytów i pobudzenie skóry do odnowy poprzez precyzyjne operowanie światłem). Zabiegi z użyciem lasera usuwają zmiany pigmentacyjne płytkie i głębokie, rozległe i mniejsze, a także te nawracające.

Udając się na zabiegi laserowe można uzyskać doskonałe rezultaty usuwania przebarwień na twarzy. Jeśli stosowana do tej pory kuracja nie przyniosła satysfakcji i plamy tylko minimalnie zbladły, rozważ laseroterapię w Centrum Medycznym Michalak. W zależności od rodzaju przebarwień i typu skóry, lekarz określi, który zabieg jest dla Ciebie najlepszy.