Sculptra to preparat kwasu L-polimlekowego, który jest stosowany w medycynie od kilkudziesięciu lat, ale okazał się hitem w dziedzinie medycyny estetycznej. Wykorzystywany jest jako naturalny wypełniacz skóry – niwelujący bruzdy i zmarszczki oraz stymulujący do produkcji kolagenu.

Sculptra to bardzo efektywny preparat stopniowo zwiększający objętość tkanek miękkich, modelujący kształt twarzy oraz wypełniający głębokie bruzdy i zmarszczki, a także stymulujący produkcję kolagenu, przywracając skórze odpowiedni poziom napięcia. Jego główny składnik to kwas L-polimlekowy, który jest substancją naturalnie występującą w ludzkim organizmie, biokompatybilną i bezpiecznną, która z czasem ulega całkowitemu wchłonięciu. W medycynie kwas L-polimlekowy stosowany jest od ponad 30 lat między innymi jako składnik rozpuszczalnych nici chirurgicznych czy implantów. Od lat dziewięćdziesiątych zaczęto podawać go pacjentom z lipoatrofią, aby poprawić wygląd miejsc, gdzie występuje zanik tkanki tłuszczowej. Potem lekarze zaczęli interesować się jego szerszym zastosowaniem w medycynie estetycznej. Okazało się, że wstrzykiwanie preparatu z kwasem L-polimlekowym doskonale sprawdza się jako nieinwazyjna metoda korygowania owalu twarzy i obwisłych policzków, ujędrniania i wypełniania okolic kości jarzmowej, bruzd nosowo-wargowych, wklęsłości okołowargowych, fałd marionetki, zmarszczek na brodzie i innych miejsc, gdzie pojawił się problem wiotkiej skóry. Preparat można stosować dwojako: profilaktycznie lub liftingująco i odmładzająco.

Odmładzający zabieg Sculptra – na czym polega?

Zabieg Sculptra to małoinwazyjny zabieg liftingujący skórę. Polega na wstrzykiwaniu preparatu w odpowiednie części twarzy, a czasem także szyi. Całość trwa około 30 minut. Zabieg nie jest bolesny, ale jeśli pacjent jest bardzo wrażliwy i boi się nakłuć, lekarz może zaproponować znieczulenie miejscowe. Po wstrzyknięciu preparatu, wykonywany jest masaż twarzy, aby substancja rozłożyła się równomiernie pod skórą.

Efekty zabiegu Sculptra

Efekty po zabiegu z użyciem preparatu Sculptra uwidaczniają się stopniowo. Wyjątkową zaletą tej metody jest to, że kwas L-polimlekowy nie napina sztucznie skóry, a jedynie pobudza ją do samodzielnej produkcji kolagenu. Dlatego też twarz wygląda naturalnie. Sam organizm samodzielnie wytwarza kolagen potrzebny do utrzymania jędrności i elastyczności skóry. Pełen efekt zabiegu można podziwiać po kilku tygodniach od jego przeprowadzenia. Zazwyczaj, aby osiągnąć pożądany rezultat, zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie. Efekt odmłodzenia skóry utrzymuje się nawet ponad 2 lata, ale rzeczywisty czas zależy od wielu czynników, takich jak wiek (zaawansowanie procesów starzenia), predyspozycje genetyczne, tryb życia itd.

 

Sculptra to dość dyskretna metoda odmładzania. Jeśli zdecydujesz się na zabieg, pamiętaj jednak, że po jego wykonaniu mogą się pojawić siniaki oraz obrzęk, co jest naturalnym następstwem nakłuć. Te objawy mijają po około tygodniu od zabiegu.

 

Komu polecany jest zabieg?

Najczęściej na metodę odmładzania Sculptra decydują się osoby po 30. roku życia. Wynika to z faktu, że w tym wieku zaczyna ubywać tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy, skóra traci jędrność i elastyczność. Zabieg Sculptra idealnie nadaje się do powiększania objętości okolic skóry (jako środek wolumetryczny), szczególnie do korekcji zagłębień skóry, bruzd, zmarszczek, fałdów skórnych, blizn i poprawy wyglądu okolicy wokół oczu. Preparat może być więc stosowany przy objawach starzenia się skóry, ale także u osób, młodszych, które ze względu na różne defekty odczuwają dyskomfort estetyczny.

Należy pamiętać, że zabieg Sculptra może zostać wykonany tylko przez wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej. Zapraszamy na konsultację do Centrum Medycznego Michalak we Wrocławiu. Koszt zabiegu z użyciem 1 ampułki preparatu Sculptra to 1300 zł.