Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym – na czym polegają?

Terapia z osoczem bogatopłytkowym, nazywana inaczej wampirzym liftingiem, to doskonała alternatywa dla operacji plastycznej czy wstrzyknięcia wypełniaczy. Stosuje się ją w celu naturalnego odmłodzenia i regeneracji skóry. Czym właściwie jest zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego oraz czynników wzrostu i na czym polega jego działanie?

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich Plasma) to preparat krwiopochodny, pozyskiwany z własnej krwi pacjenta. Dzięki odpowiedniej obróbce krwi (odwirowaniu i separacji osocza przy użyciu specjalnego zestawu zabiegowego) otrzymujemy autologiczny preparat zawierający mnóstwo substancji czynnych, które pobudzają komórki do podziału i stymulują tkanki skóry do odnowy.

Jak wygląda zabieg?

Przed zabiegiem lekarz pobiera od pacjenta niewielką próbkę krwi. Następnie odwirowuje ją w urządzeniu – czerwone krwinki zostają oddzielone od osocza bogatopłytkowego. Do odseparowanego osocza PRP lekarz dodaje odczynnik, który aktywuje płytki krwi do produkcji cytokin – białek stymulujących wzrost komórek. Tak przygotowany preparat jest podawany w głąb skóry za pomocą metody stosowanej w mezoterapii lub liniowo wzdłuż zmarszczek. Zabieg może obejmować różne obszary ciała: czoło, policzki, fałdy nosowo-wargowe, okolice oczu (tzw. kurze łapki), szyję, dekolt i dłonie. Dla osób bardziej wrażliwych na ból przewidziane jest wcześniejsze znieczulenie kremem miejsca podania osocza bogatopłytkowego.

Efekty zabiegu z osoczem bogatopłytkowym:

 • elastyczna i jędrna skóra,
 • poprawa ukrwienia skóry,
 • wygładzenie zmarszczek i fałdów.

Przebudowa tkanek zaczyna się już po około 48 godzinach od podania osocza bogatopłytkowego. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po 2 tygodniach. Rezultaty utrzymują się przez około 6 miesięcy.

Wskazania do zastosowania osocza bogatopłytkowego:

 • rewitalizacja skóry twarzy, okolicy oczu, szyi, dekoltu, dłoni;
 • korekcja zmarszczek i fałd;
 • nadmierne wypadanie włosów;
 • leczenie blizn potrądzikowych.

Naturalnie, bezpiecznie, skutecznie

Istotne zalety terapii z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego to naturalny efekt odmłodzenia. Po zabiegu twarz wygląda bardziej estetycznie, ale rysy twarzy nie zmieniają się, podobnie jak mimika.

Wykorzystanie własnej krwi pacjenta wpływa na wysokie bezpieczeństwo stosowania i szybki proces gojenia po zabiegu medycyny estetycznej. Zabieg z osoczem bogatopłytkowym jest szczególnie dedykowany dla osób cierpiących na alergie, które nie mogą korzystać z innych metod odmładzania skóry.

Wystarczy tylko kilka zabiegów, aby zauważyć ogromną poprawę wyglądu skóry i zapewnić sobie długotrwałe efekty terapii. Zwykle zaleca się wykonanie serii 3-4 zabiegów. Ilość zabiegów zawsze podaje lekarz w oparciu o aktualny stan skóry pacjenta.

Przeciwwskazania do podania osocza bogatopłytkowego:

 • ciąża oraz okres karmienia piersią,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby krwi,
 • nietolerancja iniekcji,
 • aktywna opryszczka lub inne zakażenia i stany zapalne skóry.

Osocze bogatopłytkowe to jeden z zabiegów, do których najchętniej wracają nasi pacjenci. Sprawdź zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego i inne nowoczesne metody rewitalizacji skóry w Centrum Medycznym Michalak we Wrocławiu. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.