Łysienie androgenowe to jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów. Na ogół występuje ona u mężczyzn między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Na tę przypadłość mogą cierpieć również kobiety po trzydziestym roku życia. Sam proces łysienia następuje stopniowo. Na początku zauważalne staje się zmniejszenie grubości i gęstości włosów oraz pojawianie się łojotoku lub łupieżu. W przypadku mężczyzn kluczowe znaczenie mają czynniki genetyczne oraz hormonalne. Sporo potrafi tu namieszać testosteron, który powoduje utratę włosów na głowie. U kobiet, hormonem odpowiedzialnym za ten rodzaj łysienia jest wysoki poziom androgenów lub nieprawidłowe proporcje między testosteronem i estriadolem.

Leczenie łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe na ogół staje się powodem niskiej samooceny lub kompleksów. Często przypadłość tę pozostawia się bez leczenia. Warto jednak mieć świadomość, że współcześnie istnieją możliwości radzenia sobie z łysieniem androgenowym – każda zainteresowana osoba ma do dyspozycji zarówno opcje miejscowe, jak i ogólne.

Jeśli chodzi o leczenie miejscowe, to specjaliści przeważnie zapisują lek o nazwie minoksydyl. Rozszerza on naczynia mieszków włosowych, stymulując rozrost komórek mieszka włosowego. Innym dostępnym lekiem, ale o działaniu ogólnym jest finasteryd hamujący enzym 5-reduktazy (enzym ten przeważnie odpowiada za chorobę). Pamiętaj jednak, że żadne cudowne tabletki lub domowe sposoby nie powstrzymają przypadłości.

Z łysieniem androgenowym można walczyć także za pomocą innych metod. Zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej dają zadowalające efekty i pozwalają pozbyć się kompleksów. Jeśli zastanawiasz się nad tym, które opcje będą dla Ciebie najlepsze, to na pewno lekarz medycyny estetycznej, specjalizujący się w leczeniu tego typu przypadłości, pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie. Jednym z najbardziej efektywnych są zabiegi trychologiczne. Nie dość, że potrafią one powstrzymać wypadanie włosów, to nieraz przyczyniają się nawet do wzrostu nowych. Jakimi zatem rozwiązaniami warto się zainteresować w tym zakresie?

Mezoterapia

Mezoterapia zyskuje ostatnimi czasy coraz większą popularność. Jest ona skuteczna w leczeniu łysienia androgenowego (o podłożu hormonalnym) zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Sam proces polega na tym, że za pomocą igły lub impulsów prądu wprowadzane są odpowiednie substancje do mieszka włosowego. Tym samym pobudzają one jego wzrost. W przypadku leczenia łysienia androgenowego za pomocą mezoterapii, na zabieg powinny się zgłaszać osoby, u których dopiero co zaczyna się proces łysienia, a więc trzydziestolatkowie. Obecnie gabinety medycyny estetycznej posiadają w ofercie następujące zabiegi: mezoterpia igłowa, mikroigłowa oraz bezigłowa.

W pierwszej i drugiej wersji odpowiednie preparaty są podawane po wykonaniu kilku wkłuć w głąb skóry. Do tego celu oczywiście używa się cienkich igieł, a sam zabieg jest wykonywany specjalistycznymi urządzeniami, takimi jak: pistolety do mezoterapii oraz rollery do mezoterapii. Głowica sprzętu jest pokryta maleńkimi igiełkami. Nakłucia są tutaj całkowicie bezbolesne. Preparat podany w taki sposób, jest nieszkodliwy i nie obciąża organizmu. Dodatkowo, mikronakłucia pobudzają skórę do samoregeneracji.

Mezoterapia bezigłowa polega na wprowadzaniu substancji pod skórę metodą elektroporacji. Zabieg przeprowadza się przy użyciu urządzeń wytwarzających prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Całość jest całkowicie bezbolesna.

Bez względu na to, na który wariant się zdecydujemy, najczęściej podawane są następujące substancje aktywne: osocze bogatopłytkowe lub Kenalog.

Inne sposoby leczenia łysienia androgenowego

Karboksyterapia Reology 2 to metoda, która polega na podaniu dwutlenku węgła. Powoduje to rozszerzanie naczynek i powstanie nowych. Sam zabieg wpływa pozytywnie na porost włosów a jednocześnie zahamowuje ich wypadanie.

Kriomasaż Cryo-S to zabieg polegający na działaniu na skórę głowy poprzez ujemną temperaturę. Pacjentowi podaje się podtlenek azotu. Ochłodzenie tkanek sprawa, że następuje ich regeneracja.

Wszystkie zabiegi związane z leczeniem łysienia androgenowego wykonywane są w określonych seriach, a ich liczba i częstotliwość uzależnione są od wielu czynników. Każda osoba potrzebuje bowiem czegoś innego. Na podstawie danych zebranych w trakcie konsultacji i badań, specjalista medycyny estetycznej podejmuje decyzję i przekazuje ją pacjentowi. Warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach, wraz z poszczególnymi zabiegami, stosuje się równocześnie leczenie endokrynologiczne.

Centrum Medyczne Michalak zajmuje się leczeniem łysienia. Jeżeli macie Państwo problem z wypadaniem włosów zapraszamy do naszego Centrum w celu umówienia się na wizytę.