Lipoliza to proces rozkładu trójglicerydów, który ma miejsce w tkance tłuszczowej. W jego efekcie powstają kwasy tłuszczowe i glicerol. Substancje te są uwalniane do krwioobiegu a w dalszej kolejności metabolizowane. Tak mniej więcej proces ten wygląda z punktu widzenia nauki. Obecnie, w gabinetach kosmetycznych jednym z oferowanych zabiegów jest lipoliza iniekcyjna, który staje się coraz poważniejszą konkurencją dla liposukcji. Ten innowacyjny sposób usunięcia nagrodzonej tkanki tłuszczowe zyskał sporą popularność wśród osób chcących w mało inwazyjny sposób wymodelować sylwetkę. Od teraz efekt ten jest możliwy do osiągnięcia i to bez poddawania się ryzykowanym operacjom. Na czym zatem dokładnie polega lipoliza iniekcyjna?

Lipoliza iniekcyjna – ogólne informacje

Lipoliza to zabieg polegający na usuwaniu bezoperacyjni i skutecznie zbędnej tkanki tłuszczonej z określonej partii ciała.

Zabieg polega na ostrzyknięciu wybranych okolic ciała preparatem zawierającym kwas dezoksycholowy, doprowadzając do uszkodzenia komórek tłuszczowych. W wyniku takiego działania, uwalniane są zapasy tkanki tłuszczowej, które wraz z krwią trafiają do wątroby, gdzie są następnie metabolizowane i usuwane z organizmu.

Po zabiegu pojawia się stan zapalny na obszarze, który został poddany zabiegowi, co objawia się podwyższoną temperaturą, obrzękiem, zwiększoną tkliwością. Dyskomfort może utrzymywać się od kilku do kilkunastu dni. Można go zmniejszyć stosując leki przeciwbólowe oraz poddając się zabiegom drenażu limfatycznego.

Cały zabieg zalicza się do nieinwazyjnych – nie wymaga on podawania narkozy oraz wykonywania skomplikowanych cięć. Przed lipolizą iniekcyjną podaje się znieczulenie miejscowe. Lipoliza trwa około 15-30 minut, w zależności od partii ciała.

Efekty zastosowania lipolizy

Warto podkreślić, że sama lipoliza to metoda modelowania sylwetki (nie można jej traktować, jak sposób odchudzania). Po zabiegu odczujesz znaczną poprawę swojego wyglądu. Lipoliza daje najlepsze efekty u wszystkich osób posiadających niewielki nadmiar tkanki tłuszczowej. Nie polega ona na szybkim pozbyciu się dużej ilości tłuszczu. Czasem jest ona stosowana jako element liposukcji. Jest to świetnie rozwiązanie dla szczuplejszych osób. Co ważne: można ja stosować w różnych obszarach ciała, takich jak pośladki, brzuch, uda, plecy, kark, ramiona, kolana. Na twarzy najczęściej się ją przeprowadza, by pozbyć się worków pod oczami czy też często spotykanego podwójnego podbródka. Zabieg ten jest skuteczny również w przypadku takich obszarów ciała, w których tkanka tłuszczona jest niezwykle oporna na diety lub ćwiczenia. Co ważne, uzyskany efekt jest trwały. Lipoliza to skuteczna metoda na poprawę swojego wyglądu.

Jak często można się poddawać lipolizie iniekcyjnej?

W celu uzyskania satysfakcjonującego efektu dobrze jest nie poprzestawać na jednorazowym zabiegu lipolizy. Czynność należy powtórzyć od dwóch do czterech razy w odstępie czasu od sześciu do ośmiu tygodni. Podczas konsultacji, lekarza medycyny estetycznej przedstawia zawsze ostateczny plan działania. U większości pacjentów odpowiednie rezultaty otrzymuje się po dwóch lub trzech zabiegach. Pamiętajmy jednak, że po lipolizie wskazane jest prawidłowe odżywianie i dbanie o aktywność fizyczną. Efekt zabiegu nie jest natychmiastowy, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że całość jest bezpieczna i nieobarczona ryzykiem.